Bayanların diyet sorunu

Bayanların diyet sorunu

Günümüzün revaçta konularından sağlıklı yaşam ve diyet, özellikle bayanlar için büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı yaşamla ilgili yayın organlarında hergün çokça yazı yazılmakta çizilmekte, bir uzmanın söylediğini bir diğer uzman yalanlamaktadır.

Bayanların en büyük sorunu diyet konusunda da her yerde şok diyet listeleri, tek besin kaynaklı diyetler, çeşitli uzmanların önerdiği karbonhidrat diyetleri, yag diyetleri vb yayınlanmaktadır.

Bayanları diyet yapmaya iten en büyük sebep fit, arzulanabilir bir vücüda sahip olmaktadır. Bu büyük bir yanılma olup, Doğru olanı ise bireyin uygun vücut kitle endeksine erişmesidir.
Vücut kitle endeksi ise vücut Kilogramağırlığının, metre olarak boyun karesine bölünmesi ile hesaplanmaktadır.
Hesaplanan değerin 20 veya daha düşük olması zayıflık olarak tanımlanır, 20- 25 arasında olması ise kişinin uygun vücut ağırlığına sahip olduğunun göstergesidir. 25- 30 arasında hesaplanması ise kilo fazlalılığına, 30- 40 arasında olması tehlike sınırına , 40 ı aşması ise obesziteye işarettir.

Vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan bayanların sadece diyet değil dengeli beslenmek ve egzersiz ile ideal kilolarına erişmesi gerekmektedir. Gazetelerde yayınlanan karbonhidrat diyetleri, sok diyetleri ile dengeli beslenme sağlanamamaktadır.

Diyet listesi uzman kişilerce, diyet yapacak insana özel olarak hazırlanmalıdır. Kişiye uygun olmayan diyetler uygulanmaya çalışıldıgında diyet sonrası verilen kilolar geri alınmaktadır. Bununla birlikte hızlı diyet listeleri ile verilen kilolar kas kaybına yol açarken, geri alınan kilolar yag dokusu olarak alınmaktadır.

Bir diyeti uygulamak sabır, zaman ve irade gerektirmektedir. Diyetin uygulanması sırasında bayanların yaşadığı en büyük sorun iradedir. Pazartesi günü başlanan diyetler iradesizlikten dolayı hafta bitmeden sonlandırılmaktadır.
Diyet yaparken iradeyi koruyabilmek için diyet listesi oluşturulurken konunun uzmanı ile birlikte plan yapılmalıdır. Bu planda haftada kaç saatin egzersize ayırlabileceği, diyet yaparken hangi noktalarda zorlanabileceği gözden geçirilmeli ve uzmanın yönlendirmesine göre hareket edilmelidir. Aylık olarak verilmesi planlanan kilo beslenme alışkanlıklarınıza göre belirlenmelidir.

Sadece yeterli ve dengeli beslenerek ve bu durumu egzersiz ile süsleyerek bir ömür boyunca ideal kiloların korunması mümkündür. Bununla birlikte dengeli beslenme ve egzersiz bir hayat stili olarak benimsenmeli ve uygulanmalıdır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.