Biberiye çayının zayıflamada etkisi

Biberiye çayının zayıflamada etkisi

Doğamızın bize sunduğu bin bir çeşit mucizelerimiz bulunmaktadır.  Bu mucizeler bizim hayat standartlarımızı yükselten, yaşamımızı uzatan sağlımıza sağlık katan birçok doğa harikalarımız vardır.

Ben bu birçok bitkilerimizin arasından sadece birisine değinmek istiyorum. Biberiye otu biberiye otunun,  saymakla bitmeyen birçok faydaları vardır. Biberiye otu ince yapraklı her zaman yeşil kalabilen bir bitkidir.

Akdeniz bölgesinde oldukça fazla görülmektedir. Yıl boyunca taze biberiye bulmak mümkündür. Menekşeye benzeyen çiçekleri haziran ve temmuz aylarında açmaktadır. Toplanıp kurutulur.

Sağlığa faydalı olduğunu geniş çaplı öğrenildikten sonra Avrupa’nın bir bölümünde ve Amerika kıtasında yetiştirilmeye başlamıştır. En çok da kadınlarımızı yakından ilgilendiren biberiye çayının zayıflamada etkisidir. 16.ve 17.yüzyılda sindirim sisteminin tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Biberiye,  çayı idrar atıcı ve ödem söktürücüdür. O yüzden biberiye çayı kadınların vazgeçilmezidir. Bir önemli başka özelliği ise yağ yakıcı çaylar olarak da bilinen ve vücuda kalori harcatan bir bitki çayıdır Düşük kalorili diyetlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Günde iki fincan içilen biberiye çayı bölgesel zayıflamaya fayda sağlar.

Metabolizmayı hızlandırması biberiyenin zayıflamaya sağladığı en büyük özelliğidir. Biberiyenin ter atıcı özelliğine bulunmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında bir ay sonra gözle görülen bir fark olacaktır.

Phytotherapy  Research 2010 ağustos sayısında çalışmada yayınlanan bir çalışmada biberiyenin dolaşım sisteminin uyarıcı etkisi tespit edilmiştir. Biberiye yaprağı Alman resmi gazetesinde  30.11.1985 tarihinde yayınlanıp( Heftnummer : 223,A16AY) modern bitkisel olarak yürürlüğe girmiştir. ESCOP monografisinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilmez bir unsuru olarak başarıyla kullanılmaktadır.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.