Cami minaresine bakarak yön bulma yöntemi

Cami minaresine bakarak yön bulma yöntemi

Bundan yaklaşık elli yıl önce bugün sahip olduğumuz imkanlara o dönemlerde yaşayan babalarımız ve dedelerimiz maalesef sahip değillerdi. Bizim için şu an çocuk oyuncağı gibi gelen işler o dönemdeki insanlar için yapılması zor ve meşakkatli işlerdendi.

Günümüz şartlarında arabamızla yolda giderken kaybolmamız neredeyse mümkün değildir. Çünkü artık en düşük modeldeki akıllı telefonda bile gps sistemi ve harita bulunmaktadır. Bu gps sistemi ve harita kullanılarak gideceğimiz yere kolaylıkla ulaşırız. Ancak çok değil bundan 20 ila 25 yıl önce yön bulmak için seyahatlerimizde büyük haritalardan yararlanırdık.

Eski dönemde yaşayan insanlar yön bulmada kolaylık olsun ve kaybolmuş insanlar kolaylıkla yönlerini bulsun diye bazı işaretler koymuşlardır. Bunlardan bir tanesi de cami ve cami minareleridir. Cami minaresine bakarak yön bulma yöntemi Türkler Anadolu yerleştiğinden beri yaşadığımız topraklarda kullanılan bir yön bulma yöntemidir.

Bu kapsamda camilerde mihrabın yani imamın namaz kıldırdığı yerin karşısındaki kapı kuzeyi göstermektedir.

Cami minarelerinde ise minarenin şerefelerinde bulunan kapılar kıbleye bakmaktadırlar. Bu da ülkemizde yaklaşık olarak güney doğu yönüne denk gelmektedir.

Cami minarelerinden şerefeye açılan kapılar ise tam olarak güneye bakmaktadırlar. Zaten ülkemizde kıblenin yönünü bulduğunuzda gideceğiniz yönü % 90 oranında tahmin edip bulabilirsiniz.

Her ne kadar günümüzde elektronik cihazlar sayesinde büyük kolaylıklar yaşasak da kimi insanlar tarafından ilkel görülen cami minaresine bakarak yön bulma yöntemini çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.