Çatı Pencereleri

fakro çatı penceresi

Özellikle yatak odalarında ve çalışma odalarında ışığın fazlası rahatsız edebilir. Bu yüzden ışık kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Yani normal şartlarda ışık alınmasının bir zararı olmamasına karşın, belirli zaman aralıklarında fazla ışık kontrol edilmelidir. Bunun için cam filmi veya çatı penceresi perdesi kullanılır.

Çatı penceresi perdelerinde birkaç model vardır. Bunlardan en çok kullanılanı, raylı siesta perdelerdir. Bu tip perdeler, siesta, blackout veya karartma da denen içeriye ışık geçirmeyen tip çatı penceresi perdeleridir. Sahip olduğu yaylı mekanizması sayesinde istenilen noktada kendini sabitler. Açma durumunda perde kendi kendine storlu olarak sarar. Kanat üzerine yerleştirilmiş raylar üzerinde hareket ettiğinden dolayı kapatıldığında içeriye ışık sızdırmaz. Yatak odaları, çalışma odaları, sinema-TV odaları gibi birçok mekanda kullanılması gereken ürünlerdir.

Diğer bir perde türü de yarı şeffaf perde storlardır. Gerek kullanılmasındaki zorluklar ve gerekse raylı olmayan mekanizmaları ile çok fazla tercih edilmeyen ürünlerdir. Çatılara çatı penceresi perdesi alt tarafında bulunan çubuk ve bu çubuğa monte edilmiş bir mandal yardımı ile kanat üzerinde bulunan sabit noktalara sürüklenerek çalıştırılırlar. Barı aynı anda hem sağ, hem de sol noktada bulunan çengellere tutturmak oldukça zorludur. Özellikle yerden az dahi olsa yüksek noktalarda bu kontrolü sağlamak gerçekten zordur.

Işık kontrolünün dışında bir de ısı kontrolü sağlayan gölgelikler mevcuttur. Bu ürünler, fileli malzemeden üretilmiştir ve pencere kapatıldığında camın dışında kalırlar. Zaten buradaki amaç da camın ısınması önlemektir. File gergin durumda güneş ışıklarını yansıtır. Cam ısınmadığından içerinin de ısınması engellenmiş olur. Sistem mekanizması camın üst bölgesinde dışarıda yer alır.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.