Çil Nedir? Çillerden Kurtulmak İçin Pratik Çözümler

Çil Nedir? Çillerden Kurtulmak İçin Pratik Çözümler

Mevsim değişikliği zamanı güneş ışıklarının insan organizmasına faydası dokunduğu kadar, zararı ve hatta kalıcı hasarları da ortaya çıkıyor. Özellikle deri bölgesine güneş ışıklarının bıraktığı izler lekelere ve çillere dönüşebilir. Güneşin yolladığı ultrafiolet ışıklar aşırı dozda vücutta çillerin yaranmasına sebep olur. Özellikle yüz derisinde yaranan çiller artarak hoş görüntü sağlamaz. Çillerden kurtulmak ve onların çoğalmasını önlemek mümkün…

Önlem Alarak Çillerin Artmasını Engelleyin

Yaz aylarında belli saatlerde güneşte bulunmanız gerekir. Özel sprey ve kremler kullanarak vücudunuzu kalıcı leke ve çillerden koruyabilirsiniz.

Faydalı Maskeler

Çillerden kurtulmak için evde özel bakım maskeleri düzeltebilirsiniz. Salatalık kabuklarından hazırlanan maskeler çillerden kurtulmak ve deri rengini beyazlatmak için en yaygın kullanılan maskedir. Kabukları çiller oluşan bölgede 15 dakika kadar tutmak gerekir. Salatalıkları blenderle kıyarak elde edilen kürü maske olarak kullanırsanız çillerden kısa sürede kurtulursunuz.

Limon içerdiği asit ile derinizi ferahlatır ve lekelerden kurtarır. Bir adet limonun suyunu 25 gram kuru maya ve 1 tatlı kaşığı süt ile karıştırarak alınan maskeni 20 dakika kadar çil yaranan bölgeye uygulamakla çillerden kurtulabilirsiniz. Blender yardımı ile bir tutam maydanozu püre kıvamına gelene kadar kıyın. Alınan mehlemi çillerin üzerinde 30 dakikalık sürede maske olarak tutun.

İsteseniz maydanoz kürüne limon suyu da ekleyebilirsiniz. Karpuz, üzüm (çekirdekli) içerdikleri mineraller yardımı ile çillere karşı etkili olur. İyice kıyılmış kapuzu veya üzümü maske olarak çil olan bölgeye uygulayın. Aynı yöntemi kavuniçin de uygulamak mümkün. Salatalık gibi kavun kabukları da çillere karşı savaşta etkilidir. ​​​​Tüm bu maskeleri akşam saatlerinde uygulamanız gerekir. Maske uygulanan bölge daha hassas olduğundan güneş ışıklarını daha fazla kendine çeker.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.