Düşüncelerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Psikolojiyle Açıklanabilir

Düşüncelerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Psikolojiyle Açıklanabilir

Bilimsel bir sistem üzerine kurulmuş olan bilişsel davranış terapisi, insanların sahip olduğu düşüncelerden duygulara kadar her türlü yapıları incelemektedir. Kişilerin yaşamış olduğu davranış bozukluklarını çözmeye yönelik oluşturulmuş bir bilimdir. Bilişsel davranış terapisi, insanların hayatları boyunca karşılaştığı olumsuz durumlardan, bilinçaltını kötü ve sarsıcı şekilde etkileyen olaylardan kaçmamaları yerine yüzleşmelerini sağlar. Üzerinde var olan etkilerini bu sayede minimuma indirmeye kişileri teşvik eder. Terapiyi uygulan uzman kişinin durumuna göre seans sayısı belirlemektedir.  Genelde de dördüncü seansta kişinin sorununa en derin şekilde inilir. Tedavi yarım bırakılmamalıdır. Psikolog ya da psikiyatrist bu terapi yönteminde kişilere birtakım ev ödevleri verebilir.

Emdr İle Kişiyi Derinden Sarsan Olayların Etkisi Hafife İndirilir

Gözle terapi olduğu bilinen Emdr tedavisi uygulanırken 8 farklı aşama, üç yönlü sistem baz alınır. Üç yönlü sistemde geçmiş, şimdi ve gelecek işlenir. Asıl amaç ilk başta kişiyle geçmişi konuşarak yaşamış olduğu olayların etkisini azaltmaktır.  Şimdi ve gelecekte buna benzer olaylar yaşadığında vereceği tepkiyi kontrol altına almak ve olumsuzlukları minimuma indirmek Emdr terapi sisteminin amacıdır.  Literatürde kısa süren terapi sistemi olarak görülmektedir. Ancak kişinin daha sonra genel değerlendirme ve kontrol terapilerine gelmesi gerekmektedir. Şimdiye kadar yapılan 20 araştırmada Emdr terapisinin yüzde yüz etkili olduğu görülmüştür.

Panik Atağın Günlük Hayata Etkileri

Genelde insanların farkında olduğu fobilerle karşılaştığında vermiş olduğu bir tepki olarak görülen panik atak, kişinin bilinçaltında yatan sebeplerden dolayı da oluşabilmektedir. Kriz anında nefes almakta zorlandığı için normal hayatı olumsuz etkilemektedir.  Göğüs darlığı, baş dönmesi beraberinde bilinç kaybını da getirebilir. Bu sebeple kişilerin uygun şekilde tedavi alarak panik atak krizlerini minimuma indirmeleri gerekmektedir. Bilirkişiler tarafından hastaya uygun görülen tedavi uygulanmalıdır.

Beğen  
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.