Esmer Şekerin Faydaları ve Zararları

Esmer Şekerin Faydaları ve Zararları

Şekerin kullanımı oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Şeker tüketimine bağlı olarak da yapılan şekerler ve tatlandırıcılar çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Bu çeşitlilik, kişilerin daha sağlıklı olması için ya da daha düşük bütçeli olmasını sağlama konusunda yardımcı oluyor. Ancak unutulmaması gereken en önemli şey de şekerin fazla tüketiminin büyük risk faktörleri oluşturduğudur. Şeker pancarının ya da şeker kamışının işlenerek şu anki görünümünü kazanması sonucunda bir tatlandırıcı özelliği taşıyor. Çay, kahve veya tatlı yapımında büyük rol oynadığı görülüyor. Şeker aslında bir karbonhidrat türüdür. Halk arasında da sakaroz adıyla bilinir.

Kullanıldığı Yerler?

Mutfakların büyük bölümünü kaplayan şeker, çok kullanılmasına rağmen sadece şeker kamışı veya şeker pancarından elde ediliyor. Diğer besinlerde bulunan şekerin ise, ticari araç olarak kullanılmadığı görülüyor. Şeker ilk olarak Hindistan sınırlarında üretilip geliştirilmiştir. Türkiye’de üretilen şeker, şeker pancarından elde edilir. Ancak Hindistan’da ilk işlem gören şeker, şeker kamışından üretilmiştir. Kullanıldığı yerlerin başında, unlu mamuller, helvalar, reçeller ve şekerlemeler olarak görülüyor.

Esmer ve Beyaz Şekerin Farkı

Esmer ve beyaz şekerin tat olarak hiç bir farkı bulunmuyor. Her ikisi de tatlandırıcı özelliğiyle kullanılıyor. Enerji açısından da aralarında çok az fark olduğu görülüyor. Beyaz şekerin 100 gramdaki kalori değeri 396 iken, esmer şekerde bu oran, 373 değerinde görülüyor. Esmer şekerde beyaz şekerden farklı olarak B12 vitamini yer alıyor. Ayrıca, esmer şekerin üretimi ve işlenmesi de beyaz şekerden oluşturulduğu için, aralarında çok büyük fark bulunmuyor. Sadece %10 değerinde bir bölümü beyaz şekerden farklılık gösteriyor. Bu yüzden de, yararları ve zararları da aynı oranda görülüyor. Esmer şekerin daha sağlıklı olduğu söylense de sadece B 12 yönünden zenginliği bu düşünceyi doğruluyor.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.