Hindiba Bitkisinin Faydaları

Hindiba Bitkisinin Faydaları

Anadolu’nun her bölgesinde bulunabilen hindiba, ekilmemiş tarlalarda, yol kenarlarında ve bayır sırtlarında yabani olarak yetişen bir bitki türüdür. Sert yapılı gövdesi ile ince tüylerle kaplı içi boş dallara ayrılmıştır. Toprakta 20 santimetre derinliğe kadar inebilen acı sütlü bir kazı kökü vardır. Hindiba çoğalmasını döktüğü tohumlar sayesinde gerçekleştirir. Birçok yörede farklı isimlerle anılan hindiba bu isimleri genel olarak hindibağ, radika, yabani hindibağ ve güneğik olarak görülür.

Diğer bir adı frenk salatası olan hindiba, salatalarda kullanılmasından dolayı bu ismi almıştır. Özellikle baharat çeşidi olarak birçok bölgede kullanılır. Bu bitkinin birçok rahatsızlığa faydalı olduğu görülmüştür. Hindiba kronik karaciğer iltihaplarına iyi gelir. Aynı zamanda Deri kaşıntılarını, egzamaları ve temriyeleri iyileştiren bu bitki safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında da faydalıdır. Temizleyici görevi ile kanı ve mide de birikmiş maddeleri temizler. Mide sıvılarını düzenler idrar söktürücü özelliği bulunur.

Hindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Bu şifalı bitkinin nasıl tüketileceğini bilmekte faydaları kadar önem taşımaktadır. Hindiba bitkisinden iyi bir verim almak için çayı yapılabilir. Hindiba çayı, 2 tatlı kaşığı kurutulmuş kökleri ile cezveye konularak üzerine bir bardak su eklenir ve kaynatılarak yapılır. Kaynama işlemi bittikten sonra cezve içerisinde 5 dakika kadar bir süre demlenmeye bırakılır ve bir bardağa süzerek yemeklerden önce içilerek vücut için faydalı bir yapı sağlanır.

Hindiba Salatası Nasıl Yapılır?

Baharat ve çay olarak kullanılabilen hindiba genel olarak salatalarda kullanılır. Salata olarak kullanabilmek için ayıklanarak yıkanması gerekir. Diğer bitkiler de yapıldığı gibi bu bitkide de sirkeli suda 5 dakika bekletilerek daha iyi temizlenmesi sağlanır. Marul gibi doğrayarak salatası yapılan hindiba üzerine zeytinyağı ekleyip ve limon sıkılıp tüketilerek birçok faydasından yararlanılır.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.