Hobi Tekniği Olarak Ahşap Boyama

Hobi Tekniği Olarak Ahşap Boyama

Her insan farklı hobilere sahiptir. Kimi kitap okumak, müzik dinlemek, yüzmek ister, kimi de el uğraşları ile yeni ürünler yaratmaktan hoşlanır. Şayet el işleri ile uğraşmayı sevenler için en gözde tekniklerden biri olan ve genellikle ahşap objeler üzerinde uygulanan stencil tekniğini önemsemek gerekir. Bu teknik çalışma ile özellikle ev hanımlarının gündelik yaşamlarına renk katılmaktadır. Hemen her evde bulunan, özellikle kare, dikdörtgen şeklindeki ahşap objeler eskidiklerinde atılmayarak stencil tekniği ile yeniden bir görsel sunum yapılabilmektedir. Stencil boyama ile özellikle evdeki eskimiş ya da atık malzemeler üzerinde çalışmalar yapmayı sevenler için çok eğitici ve faydalı bir çalışmadır.

Stencil Tekniği ile Ahşap Boyama İşlemi

stencil birçok farklı modeli olabilen bir kalıptır. Bu kalıplar, çeşitli ebatlarda olabilir ve resim, yazı gibi birçok içeriğe sahip olabilir. Oldukça ince ve şeffaf bir görünüme sahiptir. Stencil kullanımı her iki yüz üzerinde de yapılabilir ancak tavsiye edilen düz olan yüzüdür. Hobi marketlerden temini oldukça kolay ve ucuzdur. Stencil kalıbı ile yere, duvara, masaya, kitaplığa ya da ahşap objeler üzerinde kısacası, uygun olan her yer üzerinde çalışma yapılabilmektedir.

Setincil Uygulanması

Stencil ile ahşap üzerinde çalışma yapmak isteyen biri için, stencil fırçasının olması zorunludur. Stencil üzerinde başka fırçalarının kullanımı, hoş bir görüntü sergileyemeyebilir. Ayrıca, stencile özel sprey yapıştırıcı ile uygun hobi boyaları çeşitlerinden de alınması gerekmektedir. Stencilin uygulanacağı yer iyice silinerek temiz hale getirilir. Stencile az miktarda sprey sıkılarak tek hamlede ahşap objeye bastırılır. Yapıştırıcının fazla sıkılmamasına özen gösterilmeli. Ardından fırça yardımıyla boyanın alınarak stencildeki alanlar boyanır. Birkaç dakika bekledikten sonra stencil kaldırılarak ahşap obje hazır hale getirilmiş olur.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.