Mağaza dekorasyonu

Mağaza dekorasyonu

Mağazalar günümüzde önemli yere sahiptirler. Günümüz bireyleri hemen hemen her ihtiyacını mağazalardan karşılar oldu. Mağazadan aldıkları kadar mağaza içindeki atmosfer de önemli. Müşterinin dikkatini çekmek mağaza dekorasyonuyla gerçekleşir.

 

Mağaza dekorasyonunu birçok etken belirler. Örneğin; ışıklandırma, zıt ve açık renkler, raf sistemleri. Ne kadar farklı tarzda dekore edilirse müşterinin dikkatini o kadar çok çeker.

 

Dekorasyon farklı tarzda olmasıyla birlikte müşterinin rahat hareket edebileceği, aradığını rahatça bulacağı şekilde de olmalıdır. Yoksa müşteri aradığını bulamayıp mağazayı terk edebilir.

 

Örnek verecek olursak bir giyim mağazasında kadın ve erkek giyimin ayrı tutulması büyük kolaylık sağlar. Böylece tabelalar, müşteriye yol gösterici olur. Mağazanın girişinde kadın reyonunun bulunması da önemlidir.

 

Önemli olan mağaza dekorasyon etkenlerinden biri de ışıklandırmadır. Göze çarpan bölgelere konacak ışıklandırmalar müşteriyi yormamalıdır. Ürünlere doğru ışık veren spotlar büyük ölçüde işe yaramaktadır.

 

Mağazada kullanılacak fonlar da önemlidir. İç karartıcı renkler yerine açık veya birbirine zıt renkler tercih edilmelidir. Örneğin Jean ürün ağırlıklı bir mağazada mavi ve tonları hâkim olmalıdır.

 

Mağazada ürünü sunan raf sistemleridir. Denenme veya satılma ihtimali daha yüksek olan ürünler müşteriye daha yakın raflarda olmalıdır. Bu şekilde müşteri sayısı arttırabilir.

 

Ürünün ulaşılması güç raflarda olması müşterinin çekimser olmasına neden olur. Raf sistemleri ilgili olarak vitrin dekorasyonu da müşteriyi büyü ölçüde etkiler. Vitrinde müşteriyi mağaza içine çekecek ürünler olmalıdır. Vitrindeki mankenin üstündeki ürün kadar içindeki manken de önemlidir.

 

Son yıllarda siyah renkli mankenlerin ürünleri daha güzel gösterdiğine inanıldığı için daha çok tercih edilmektedir.

 

Mağazanın en yoğun yeri kasa olarak kabul edilir. Yoğun olma ihtimalinden dolayı mağaza girişinden uzak olmalıdır. Müşterinin mağazaya giriş çıkışı engellenmemiş olur.

 

Bir diğer husus da kasanın mağazanın girişinin sağında kalmamasını sağlamaktır. Bunun nedeni ise müşterinin ağırlıklı olarak ürünlere sağdan bakmaya başlamasıdır.

Mağaza dekorasyon süreci sanıldığı kadar kolay değildir. Bu süreç verimli ve kısa sürmelidir. Dekorasyon müşteri beklentisine göre gerçekleşmelidir. Sizin fikirlerinize göre yön verecek bir ekip hem bütçenize göre yardımcı olur, hem de zaman kazandırır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.