Obsidyen Taşı Hakkında

Obsidyen Taşı Hakkında

Tarih boyunca pek çok alanda kullanılan obsidyen taşı ne işe yarar, nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir gibi soruların cevapları bizi ‘obsidyen taşı nedir?’ sorusuna götürecektir. Geçmişten günümüze kullanım alanları değişen obsidyen, tarih öncesi zamanlardan beri alet, heykel, maske vb. yapımında kullanılmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Türkiye’nin bazı bölgelerinde obsidyenden yapılmış çok sayıda sanat eserine rastlanmıştır. Şifasal özelliği de ortaya çıkınca , toz haline getirerek yaraların iyileştirilmesinde kullanmış, hatta bazı medeniyetlerde kutsal sayılmıştır.

Obsidyen taşının faydaları nelerdir?  Bu soruya iki açıdan bakmak gerekir. Bunlardan ilki, fiziksel faydalarıdır. Ağrı taşı olarakta bilinen bu taş, kas ve eklem ağrı tedavilerinde etkili, bedenin elektriğini boşaltmak için de uygundur. Kalp hizasının altında olmak koşulu ile, en fazla yarım saat, uygulanmak istenen bölgenin üzerine koymak yeterlidir.  Aynı zamanda, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır, bağırsakları etkileyerek iyileştirir. Metafiziksel faydalarına bakarsak, olumsuz düşünceleri uzaklaştırır, pozitif düşünceyi arttırır. Rahatlatma sağlar, ruhsal arınma hissi verir. Mantıklı düşünmemizi ve karar verme mekanizmamızı kontrol etmemizi sağlar. Bazı kaynaklarda, dünyanın en etkili spa taşı obsidyen taşıdır ifadesine yer verilmektedir. İçerdiğiObsidyen Taşı zengin mineraller sayesinde fiziksel faydaları bilimsel olarak ispatlanmış obsidyen taşının  takı, kolye, yüzük gibi vücuda temas eden aksesuarlarda ve spa merkezlerinde kullanılması sağlık ve ruhsal açıdan kullanan kişiye fayda sağlarken, bir ticaret aracı olarakta gösterilebilir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek günümüz mimarisinde hala kendisine yer bulabilen bu taş, renk ve görünümünün sunduğu estetik, fiziksel yapısının verdiği ince ve kuvvetli ifadesiyle ticaret hayatının vazgeçilmez ürünleri arasındadır.

Son olarak ‘obsidyen taşı nedir?’in cevabını toparlamak gerekirse; kıymetli madenler arasında yer alan obsidyen, volkan lavlarının ani soğuması sonucu oluşmuş yarı değerli bir taştır. Tarih öncesi zamanlardan günümüze kadar sağlık, alternatif tıp, kozmetik, mimari, sanat, ticari gibi birçok açıdan pek çok insanın hayatlarında yer etmiş oldukça zarif, etkili, estetik ve vazgeçmesi zor bir taştır. Bu taşa sahip olmak isteyenler internet üzerinden veya doğal taş satan dükkanlardan alabilirler.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.