Papatya Suyunun Faydaları Nelerdir?

Papatya Suyunun Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı açısından birçok faydası bulunan papatya bitkisi, tıp biliminde ve halk arasında çok yaygın olarak kullanılır. Bileşiminde etkin maddeler bulunan papatyada uçucu yağlar bulunur. Araştırmalara göre papatya suyu özellikle cilt ve saç sağlığında birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Papatya suyunun genel olarak faydalarına bakıldığında, tadının acı olmasından dolayı iştah açıcı bir etkisi vardır.

Bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar ve sinir yolu hastalıklarını minimum seviyeye düşürür. Ağız ve yemek borusu iltihabına iyi gelen papatya suyu, ağrılı hemoroidlerde pamukla yapılan kompresin rahatlatıcı etkisi olduğu görülür. Bayanlarda rahim iltihabı, akciğer ve karaciğer yara ve iltihaplarına, makat yaralarına, böbrek ağrılarına, gastrit ve mide ülseri gibi pek çok rahatsızlara iyi gelir.

Papatya Suyunun Saça Faydaları

Papatya suyu saçların dökülmesini engelleyerek dolgun görünmesini ve saç köklerinin daha kuvvetli olmasını sağlar. Saç bakımında en etkili olduğu alan ise saç renginin açılmasında kullanılmasıdır. Bununla birlikte birçok rahatsızlıklara iyi gelen papatya suyu özellikle sinir yolu hastalıkları için bire birdir.

Papatyanın Cilde Faydaları

Papatya çayının içilmesi ile mideye, strese ve adet ağrılarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelmesi gibi cilt için de çok faydalı özelliği bulunur. Ciltte bulunan aknelere ve cilt hastalıklarına etkili bir fayda sağlar. Cilt hastalıklarında sivilce, deri dökülmelerine ve lekelerin temizlenmesinde yardımcı olur. Cilt gerginliğini sağlayarak bireyin daha sıkı bir cilde sahip olmasını sağlar. Ayrıca papatya bulunan vitaminlerin cilde uygulanması halinde cildin daha dinç görünmesini de sağlar. Papatya bitkisi çay, yüz maskesi ve cilt bakımı olarak kullanılabilir.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Papatya suyunun hazırlanışı, papatyaların su dolu bir tencereye koyarak iyi bir şekilde kaynatılarak yapılır. Soğuduktan sonra papatyalar süzgeçten geçirilerek suyunun bir şişeye doldurularak muhafaza edilir. Bu su genel olarak saç açıcı olarak kullanılabilir. Saç açıcı olarak kullanılması, güneşe çıkmadan önce kullanılan papatya suyu ile saç taraması yapılır ve sonrasında güneş altında uzun süre bekleyerek saçın açıldığı görülür. Bu uygulamanın birkaç kez yapılması halinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.