Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Genellikle yaprakları için yetiştirilen Pırasa yılın her mevsiminde yetiştirilebilir. Bağzı ülkelerde bir çok yiyecekte soğuk ve çiğ olarak yenir. Bunlara örnek olarak salata , hammurger ve taco gibi yiyecekler gösterilebilir. Bazı ülkelerde ise pırasa pişirilerek yenir ve pırasanın sapı yaprakları kadar önemlidir.

 

Roma ve Mısır zamanında kullanılan günümüzdeki pırasayla alakadar olan ve akdeniz bölgesinde ağaçsız ve çorak bir arazide bulunduğu düşünülmektedir.Bu yabani pırasa içerisinde “oplium” a benzeyen uyuşturucu bir madde olan “lacturacium” içermektedir. Romalılar , uykuyu kolaylaştırması için yemeklerden sonra bu bitkiyi kullanmışlarıdr. Mısırlılar da bu bitkiyi eski çağlarda kullanıyordu. Uykuyu kolaylaştırmasının yanı sıra erkeklik gücü ile bağdaştırılıyordu. Her iki medeniyette çökene kadar pırasayı kullanmaya devam etmişlerdir.
Pırasanın uyku kolaylaştırıcı olduğu için kullanıldığı her iki medeniyette kabul edilmiştir. Eski yunanda pırasanın yemeklerden öncemi yoksa sonramı yeneceğine dair bir konu oluşmuştur. Pepirasargomonlu fizikçi Gallen’e göre bir sonraki güne daha dainç uyanmak ve gece daha rahat bir uyku uyumak için yemeklerden sonra yemiştir. Buna karşın ondan bir asır önce yaşamış olan Efesli Rufus ise pırasanın zihni bulandırdığını ve açık fikirli olmayı engellendiğini öne sürmüştür.

 

Pırasanın bir çok çeşidi olmasına rağmen kökeni bilinmemektedir. Baş ve yaprak yapılarına , rengine , ekildikleri alan ve ömürlerine göre yüzlerce pırasa çeşidinden bahsedilebilir.
Tereyağbaşlı pırasanın başı yayvandır. Tereyağ yumuşaklığındadır , gövdesi uzun , beyaz etli , lezzetli , adaptasyon kabiliyeti yüksek ve verimli bir çeşittir. Avrupada yaygındır ve Türkiyede İnegöl pırasası olarak bilinir. Yenilen kısmı yaklaşık olarak 50cm uzunluğunda ve 3-4 cm çapındadır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.