Şık ve rahat elbise modelleri

Şık ve rahat elbise modelleri

Yaz aylarının beraberinde getirdiği sıcak havalar özellikle bayanlarda rahatlık açısından en doğru seçim olan elbiselere yönelimi arttırdı. Peki, rahatlık ve kadınların vazgeçilmezi olan şıklık bir arada olabilir mi? Elbisenin modeli, vücuda uyumu kadar kumaşı da rahatlığını etkileyen faktörlerdendir. Özellikle bu aylarda terletmeyen ve koku yapmayan kumaşları tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.
Pamuklu kumaşlar hava alan ve terletmeyen özelliğiyle büyük bir rahatlık sağlarken lekeyi tutma özelliği küçük bir dezavantaj olarak karşımıza çıkabiliyor. Desenli ve desensiz modelleriyle yaz aylarının vazgeçilmez bir diğer kumaşı da şile bezidir.
Pamuklu kumaşa benzer özellikteki poplin de daha çok gömleklerde karşımıza çıksa da hafifliği pek çok kıyafette kullanılmasına sebep olmakta. Kırışmasıyla bilinen keten buna rağmen terletmeyen ve koku yapmayan özelliğiyle tercih edilebiliyor.
Narinliğiyle ünlü ipek ise pahalı olmasına rağmen çabucak solar, yırtılır, yıpranır. Nemi içinde barındırmaması yine de onu yazın tercih edilen kumaşlardan kılıyor. Bütün eksilerine rağmen yaz geceleri için uygun bir kumaştır. Kolay yıkanan ve kolay ütülenen krep ise kullanım alanının fazlalığından dolayı en sevilen kumaşlardan biridir.
Klasik Türk kadını vücuda sahip olan-vücudunun alt kısmı genişken üstü küçük olan- hanımlar A kesimli, kalçayı saklayan modelleri tercih ederek şıklığı yakalayabilirler. Her şeyin orta yollu olanı beğenildiğinden omuz konusu da birçok bayanın kafasını kurcalayan meselelerdendir.
Omzu geniş olan bayanlar tek omuzlu elbiseleri tercih etmeliyken aksine dar omuzlu bayanlar da kayık yaka modelleri tercih ederek şıklığı yakalayabilirler. Göğüslerin büyüklüğü için önerilen seçim V yaka elbiseler iken küçük göğüslü bayanlar ise omuzları tamamen açıkta bırakan modelleri üst kısımda fırfır gibi detaylarla birlikte kullanabilirler.
Bacaklarını beğenmeyen hanımlar içinse en doğru seçim yere kadar uzanan elbiseleri tercih etmek olacaktır. İnce beli vurgulamanın yollarından biri kemerdir ancak beli kalın bayanlar da bele oturan modellerden kaçınmalıdırlar.
Şık ve rahat elbise modelleri yaz aylarının vazgeçilmezlerindendir. Şıklık ve rahatlığın bir arada bulunması ise hem modelin vücuda uyumu hem de kullanılan kumaşın özelliğiyle alakalıdır.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.