Silifke Hakkında Herşeyi İlk Siz Öğrenin

Silifke Hakkında Herşeyi İlk Siz Öğrenin

Silifke Mersinin en büyük ikinci ilçesidir. Silifke hakkında bilinmesi gereken bir çok bilgi bulunmaktadır. Turizm açısından zengin bir ilçedir. Dünyanın en önemli kuş göçü yolu üzerinde olan Göksu Deltası bulunmaktadır. Silifke tarihi yerler oldukça fazladır. Silifke’ nin en çok alanını dağlar kaplamaktadır. Akdeniz iklimi görülen ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağmurludur.

Silifke’nin Tarihi Yerleri

Tarihi güzellikler açısından zengin olan ilçe turizmin önemli yerlerinden biridir. Gezilmesi gereken yerler; Cennet- cehennem mağaraları, Uzuncaburç, Şeytan deresi kanyonu ve Adam kayalar, Olba Antik kenti, Aya tekle kilisesi, Astım mağarası, Silifke kalesi ve Tekir ambarı su sarnıcı, Narlı kuyu, Boğsak koyu ve adası, Jüpiter tapınağı, Taşköprü. Bu tarihi yerler yerli, yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Sayısız gezilecek yeri bulunmaktadır. Silifke çarşısı da gezilmesi gereken yerler arasında yer almıştır. Bir çok koy, kilise, kale yer almaktadır. Mersin merkeze 86 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. En önemli tarihi yerlerinden biride Atatürk evi müzesidir. Roma tapınağı merkezde bulunmaktadır. Göksu deltası dünyanın farklı yerlerinden gelen kuş bilimcilerinin dikkatini çekmektedir.

Silifke Türküleri

Silifke tarihi yerlerinden söz ettirdiği kadar türküleriyle de adından söz ettirmektedir. Halkın diline dolanan ve herkes tarafından bilinen en meşhur olanı silifke’nin yoğurdu türküsüdür. A’ dan Z’ ye birçok türkü bulunmaktadır. Açıl ey ömrümün varı, Başına bağlamış astar, Çıkabilsem o yarin köşküne, Dere dere gidelim, Eski sille, İndim geldim silifke’den, Pınar başı ben olayım, Türkmen kızı, Nereden gelirsin ve daha bir çok türküye sahiptir. Silifke türküleri hareketli ve duygusal çeşitleri bulunmaktadır. Oldukça gelişmiş ve gelişmeye devam eden bir ilçedir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.