Yüz Bakım Ürünlerinin Zararları

Yüz Bakım Ürünlerinin Zararları

Yüzyıllardır bayanların tutkusu genç, güzel ve daha alımlı görünmektir. Eski mısır döneminde bile güzellik adına birçok şeyler kullanırlarmış. Şimdilerde ise çok çeşitli kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Fakat bu ürünlerin içindeki maddeler cilde ne kadar zarar verir diye düşünmeden kullanan oldukça fazladır. Doğal içerikli olanlar hariç kimyasal içerikli olanlar risk taşıyanlardır. Ambalajlarıyla ve rengârenk görüntüleriyle göz alan bu ürünler; bunlar arasında çeşitli kremler, temizleme jelleri, tonikler, nemlendiriciler ve fondöten ile allık gibi makyaj ürünleri de bulunmaktadır.

Yüz bakım Ürünleri ve Kozmetiklerin Yan Etkileri

Özellikle kadınların deri yolu ile aldıkları zararlı kimyasallar ve toksinler vücutta birikerek çeşitli dönüşüm ve reaksiyonlarla toksik madde oluşturur, buradan diğer organlara yayılır, yıllarca buralarda depolanır ve başta kanser olmak üzere bağışıklık sistemi,astım, cilt hastalıkları, alerji gibi birçok hastalığı tetikler. Bazı yüz kremlerinde ve göz renklendirici olarak kullanılan farların içindeki arsenik denilen madde kanserojen maddelerdir. Sadece bir rujda bile 28 tane zararlı kimyasal bulunur. Hiç aklınıza gelmeyecek şikayetler yapan bu ürünler; halsizlik, unutkanlık, asabi haller, konsantrasyon sorunları da yapabilmektedir.

Hangi Ürünler Alınmalı?

  • Diğer bir yüz temizleme ürünü olan makyaj temizleme mendilleri ise hem tam bir temizlik sağlamamakta hem de gözenekleri açmamakla birlikte sivilceler neden olabilmektedir.
  • Kullanılan bazı cilt maskeleri cilt tipine uygun olmadığı zaman cildi olduğundan fazla kurutup nem ve ph dengesini bozabilir.
  • Kullanılacak ürünleri alırken sertifikalı ve logolu ürün olmasına dikkat edilmeli, rastgele ürünler alınmamalıdır.
  • Yüz temizleme için alkollü tonik yerine alkolsüz tonik tercih ederseniz içindeki doğal yağlar sayesinde cildi rahatlar ve dinlenir.
  • Sabunların kalitesi ne olursa olsun yüzü sabunla yıkamak kurutur. Temizleme losyonlarından doğal içerikli olanlar tercih edilebilir.
  • Hamile iseniz ya da hamilelik düşünüyorsanız aldığınız ve kullandığınız ürünleri okumadan araştırmadan almayınız. Çünkü artık korumanız gereken iki kişi var.
  • Yüz bakım ürünü ne olursa olsun vücuda en hızlı girme yolu olan deriden kullanıldığı için çok seçici olmak gerekir.
Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.